Professoriliiton osasto

Åbo Akademis avdelning

Styrelsen

Syrelsen 2021

 

Ordinarie

 

Prof. Kimmo Grönlund, kimmo.gronlund(at) abo.fi, ordförande

 

Prof. Lea Sistonen, lea.sistonen(at) abo.fi, viceordförande

 

Biträdande prof. (tenure track) Henrik Grénman, henrik.grenman (at) abo.fi

 

Prof. Meri Larjavaara, meri.larjavaara(at) abo.fi
 

Prof Reko Leino, reko.leino (at) abo.fi
 

Prof. Ria Heilä-Ylikallio, rheila(at) abo.fi, sekreterare

 

Suppleanter

 

Biträdande prof. (tenure track) Johanna Ilmakunnas, johanna.ilmakunnas (at) abo.fi

 

Prof. Gunilla Widen, gunilla.widen (at) abo.fi

Prof. Eva Österbacka, eva.osterbacka (at) abo.fi

 

Prof. Jan Saarela, jan.saarela (at) abo.fi